Skip to main content
Kui Te olete seda meelt, et teate üksikasjades, kuidas kaasaegne saun näeb välja, siis peame ütlema, et Te mingil määral eksite, täpselt nagu meiegi umbes 20 aastat tagasi. Nüüd enne kui hakkate lavalaudu joonistama ja otsima saunapoodidest keriseid, soovitame Teile korralikult vaadata seda lehekülge, kus Te praegu olete. Oleme päris kindel selles, et kui hakkate tegutsema vastavalt meie soovidele, siis muutub Teie ettekujutus saunast tunduvalt, sest leiate enda jaoks üsna palju uusi üksikasju, millega pole varem kokku puutunud. Sellest ei ole midagi hullu, sest võib-olla Te pole kunagi ennem sauna ehitamisega tegelenud. Meie jaoks on aga saunaehitamise valdkond igapäevane eluviis.
Saunamaailm-user
Marko Tamm
Saunamaailm CEO, Founder

Sauna kujundus

SAUNADE EHITAMISEL KASUTATAVATE PUULIIKIDE PALETT JA OMADUSED 
Kas oled otsustanud ehitada puidust saunamaja või mõnda muud puitkonstruktsiooni? Soovitame Teile  kõige populaarsemaid puitmaterjale, mida kasutatakse sauna ja külalistemajade ehitamiseks. Soovitame tumedama ja kergema puidu kombinatsiooni, et anda saunale kaasaegse ja ainulaadse välimuse. Rohkem pilte saab vaadata meie fotogaleriist.
Sauna-Wood-Palettes

Voodrilaud ja lavalaud

Abeche-texture

Abachi

Abachi – palmipuu on poorse struktuuriga, mis kasvab troopikas. Tal on väike tihedus, mis takistab puidu kuumenemist, isegi kõige kõrgemal temperatuuril saunaruumis. Kui sauna temperatuur tõuseb, võtab abachi puit õhu- temperatuuri, kuid niipea, kui puudutate puitu, võtab see kohe inimese keha temperatuuri. Puit on sile, ilma vaiguta, üsna pehme, niiskuskindel, kergesti töödeldav, tavaliselt kreemivärvi õrn kollakas.

03-aspen-wood-sauna-wood-Interior-wall-boards_STP_12x65_aspen_saunainter-texture

Haab

Haava voodrilaud kasutatakse laialdaselt saunade kaunistamiseks tänu oma madalale tihedusele, vaigu puudumise tõttu ja väikeste oksa kohatade tõttu. Haava kasulikud näited selgitavad kõrge tanniinisisaldust, mis mitte ainult oluliselt vähendab puidu võimet mädaneda niiskes keskkonnas, vaid annab talle ka erilise uskumatu lõhna. Haavavooder ei pragune, kergesti töödeldav ja toimib hästi niisketes tingimustes.

Parn-maple-texture

Pärn

Pärn on üks kuulsamaid puid. Kuumutamisel tekitab pärnapuu meeldiva lõhna ja mõned eeterlikud õlid, millel on bakteritsiidsed ja põletikuvastased omadused, aitab vältida külmumist ja eemaldada selle sümptomid. Kõrge niiskus aitab säilitada ja parandada pärnapuu omadusi, muutes selle ideaalseks materjaliks saunas. Pärnapuu kasutamine saunade kaunistamiseks põhjendab ka kogu seda puidu kasulike omaduste kompleksiga: lõõgastav ja taastav mõju, loob positiivse energia. Puit on meeldiva heleda värviga, mis ei muutu ka pärast pikka aega. Tuleb märkida, et puu on homogeensest struktuurist ja oksa kohti on harva leitud, mis suurendab märkimisväärselt pärna väärtust.

Ash-tree-texture

Saar

Saar on kõige väärtuslikum lehtpuu. Vooderdus saarepuust on väga vastupidav. Saarepuu on tugev ja tihe ning meenutab tammepuud. Puidu tekstuur on väljendusrikas ja särav, mistõttu kasutatakse seda sageli siseviimistluses, liistude ja sauna seinte valmistamiseks.

03-alder-lepa-sauna-wood-material-interior-wall-boards_12x65_alder_saunainter-texture

Lepp

Lepapuit on väga populaarne sauna või külalistemaja ehitamisel. Põhjuseks on väga madal soojusjuhtivus, tugevus, mis võimaldab kasutada lepapuitu, puitdisainis. Lisaks viimistletud lepale, imab väga vähe niiskust. Nende omaduste ja vastupidavuse kombinatsioon muudab lepapuidu parimaks võimaluseks sauna ehitamiseks. On veel üks omadus, mis eristab lepa viimistlust teistest meetoditest. Lepal on ebatavaline värv, nagu kohviga värvitud puit. Niiskuse ja temperatuuri mõjul võib puit muuta värvi ja omandada teistsuguse varju, seega näeb lepaga viimestletud saun välja muljetavaldav.

Cedar texture

Seeder

Kanada Punase Seedri peamised omadused - vastupidavus, suurepärane lõhn, loomulik vastupidavus lagunemisele ja putukatele, geomeetriline stabiilsus ja kõrge isolatsioonivõime - selle kasutusala on väga lai. Soovitatakse kasutada majade ja saunade siseviimistluseks.

Termopuit

Termotöötlus parandab puidu ilmastikukindlust ning soojusisoleerivust ja vähendab puidu niiskuspaisumist. Kõrgel temperatuuril eraldub puidust ka vaik. Puidu vastupidavus bakteritele ja seenhaigustele suureneb. Ja peamine suur eelis, tekib puidu stabiilsuses – termotöödeldud puit “mängib” niiskuse ja soojuse mõjul vähem ja aeglasemalt, kui tavaline töötlemata puit. Kuumtöötlemisprotsess toimub järgmiselt: hästi kuivatatud puit pannakse spetsiaalsesse ruumi ilma hapnikuta (puit ei põle kõrgematel temperatuuridel ilma hapnikuta), mis on täidetud auruga. Seejärel kuumutatakse puitu kõrge temperatuuriga 200–240 ° C. Pärast seda protsessi puit on küllalt tume pruuni tooni, mistõttu termopuit näeb välja nagu kallis eksootiline puit.
Thermo-Haab-texture

Termohaab

Termotöödeldatud puit imab vett märkimisväärselt aeglasemalt ja vähem samasugustes niiskuse tingimustes, ning selle kokkutõmbumine muutub minimaalseks ja peab paremini vastu keskkonnale. Pärn, abachi, lepp, saar ja mõned teised puiduliigid on kõige sagedamini kuumtöödeldud. Seda materjali kasutatakse saunade viimistlemiseks.

termotoodeldud-termopappel-sts4

Termopappel

Termopappel on kõvalehtpuu. Termopappel on väga sarnane haavapuuga, välimuselt ja omadustelt. Nad kuuluvad samasse perekonda. Termopappel sarnaselt haavale on vaiguvaba, ei tekita pindu ega lähe kuumaks. Materjal sobib hästi ka termotöötluseks. Kogu Euroopas asub suur levikuala, seda leidub Põhja-Aafrikas ning Kesk- ja Lääne-Aasias.

saunainter-sauna-voodrilaud-tume-termolepp-voodrilaud-sts4-15x85mm-1800-2400mm-harjatatud

Termolepp

Tavaline lepp pärast kuumtöötlemist muutub eliitpuiduks. Kaasaegne tehnoloogia aitab parandada puidu omadusi, tugevdada seda ja värvida ilma loomuliku välimuse kaotamist. Puidu kuumtöötlus võimaldab teile anda ühtlase värvitooni ja anda tavalisele lepale eliitpuu väljanägemise.

thermo-pine-texture-lite

Termokuusk

Skandinaavia kuusk, mis on kasvatatud spetsiaalselt dekoratiivse vooderduse toorainena, mida kasutatakse laialdaselt seinakatteks, saunadeks, terrassideks jne. Skandinaavia kuusk töödeldakse spetsiaalse termotöötluse tehnoloogiaga. Kuusest voodrilaual on helekollane värv, millel on palju väikseid oksi. Kuusk on enamasti aktsepteeritud dekoratiivse elemendina. Kuusevoodrilaual peamiseks eeliseks on vastupidavus, kõrge vaigu sisalduse tõttu, mis kaitseb puitu mädanemist.

Thermo-haab-intense-texture

Termohaab, tume

Termotöödeldatud puit imab vett märkimisväärselt vähem ja samasugustes niiskuse tingimustes, ning selle kokkutõmbumine muutub minimaalseks ja peab parem vastu keskkonnale. Pärn, abachi, lepp, saar ja mõned teised puiduliigid on kõige sagedamini kuumtöödeldud. Seda materjali kasutatakse saunade viimistlemiseks.

thermo-parn

Termo pärn

Termotöödeldud pärna voodrilaud on suurepärane valikuvõimalus sauna viimistlemiseks. Pärnapuu töödeldakse kõrgel temperatuuril, mille järel puu kaotab oma niiskuse kontsentratsiooni 5% võrra rohkem kui traditsioonilisel kuivatamisel. Minimaalne puidu niiskus suurendab selle vastupidavust deformatsioonile. Puit ei deformeeru, ei lagune, ei hallita ja säilitab oma mõõtu ja kuju.

thermo-pine-radiata-texture

Termomänd Radiata

Üks populaarsemaid puiduliike tänu kasutusperioodile. Termomänd teenib teie perekonda terve põlvkonnale. Termomänd on suurepärane looduslik materjal siseviimistluses kasutamiseks. Mänd ise on pehme puit, kuid pärast kuumutamist, kuni 190-215 ° C puit vabaneb tõrvast ja liigsest niiskusest ning omandab tugevuse ja vastupidavuse.

Thermo-Magnolia-texture

Termomagnoolia

Oma tiheduselt on magnoolia sarnane haavapuule, samas on ta hästi “elava” välimusega, kirju, kohati isegi roheka värviga. Kuna magnoolia kasvab küllaltki suureks, on temast võimalik saada väga laiasid ja ka pikki laudu.

thermo-yasen-texture-lite

Termosaar

Termotöödeldud saar on looduslik, keskkonnasõbralik materjal. Peale sellist töödeldust omandab saarepuit erilised omadused: suureneb vastupidavus, suureneb paindlikus, oluliselt pikeneb eluiga, niiskuskindlus, vastupidavus ilmastiku tingimustele ja seente ja hallituse vastu, puidu tekstuur muutub ilusamaks. Sõltuvalt termotöötluse sügavusest, omandab termosaar sügava rikkaliku värvi erinevates toonides – helekollakast, kuni tumešokolaadini.

Voodrilaua profiilid

Voodrilaua profiil mõjutab sauna kujundust. Tehnoloogiliste raskuste tõttu ei saa kahjuks neid profiile piiratult valmistada. Erinevate puiduvärvide kõrvalt on sauna leiliruumis lubatud kooskõlastada kahe erineva voodrilaua profiili. On tõestatud, et erinevate puiduliikide ja värvide kasutamine mingil määral kuvavad sauna omaniku iseloomu jooni ja isiklikku tähtsust.

Kelo stiil

Seda stiili saab nimetada mitutmoodi – metsik, looduslik, traditsiooniline, antiik… Töötlemata voodrilaua kasutamine annab sauna kujundusele loodusliku väljanägemuse, mis viib tagasi muinasaegadesse, mil kellelgil polnud veel kaasaegsetest tehnoloogiatest isegi väikest ettekujutust. Sauna ebatasased puupinnad, mis on ehitatud 300-500-aastasest põlispuust, teevad iga sauna kordumatuks.

Dekoratiiv materjalid

Dekoratiivsed materjalid annavad saunale esteetilist kuju. Sel juhul hakkab saunas mingil määral esinema ka kunstitöö, mis ei ole tegelikult päris lihtne tegevus. Lisaks esteetilisele kujule ja tähelepanu tõmbavale välimusele, peavad materjalid valdama teatuid omadusi, mis kipuvad muutuma temperatuuri vahetumisel või teiste välisfaktorite mõjutamisel.

Dekoratiiv paneelid

Sauna vooderdamise jaoks ettenähtud dekoratiivsed puitpaneelid on tihtipeale nii värvi kui ka omaduste poolt üsna erinevad. Paneelide minimaalne kasutamine teeb sauna eredaks ja omapäraseks isegi kui sauna seinad on kaetud tavalise voodrilauaga.

Dekoratiivkivi

Kogemus näitab, et dekoratiivkivi kasutatakse saunas isegi tihedamalt kui dekoratiivseid puitpaneele. Asi on selles, et dekoratiivkivi on võrreldes teiste vooderdusmaterjalidega tunduvalt tulekindlam. Aga kõigepealt sobib antud kivi kerisega kokku puutuvate seinte ilustamiseks.

Soola tellised

Soolatellistest saab isegi kolmekordset kasu, nimelt – soolatellised täidavad õhku tervisele kasulikke mineraalidega ja samuti täiendavad sauna põhikujundust. Soolatellistest tulenev vagustus aga loob saunas meeldivat ja sooja atmosfääri.

Söestatud voodrilaud

Söestatud pealispind EXTRA BURNT. Ei oma lõhna, ei määri ega ei murene. Lähtematerjal on siberi lehis.

Siberi lehis on tihedam ja tugevam kui mänd, hästi suure vastupidavusega niiskusele (vees muutub tugevamaks), temperatuuri langusele ja seentele. Praktiliselt ei mädane. Siberi lehisepuit on hämmastav materjal sisekujunduseks kuna ta on keskkonnasõbralik ja omab tervendavaid omadusi.

Värvivalik

Sauna kujunduse arendamisel saab kasutada ka mineraalaineid sisaldavaid looduslikke värve, mis puitkudemesse imendudes, korralikult kaitsevad sauna puitvooderdust niiskuse ja IR-kiirguse vastu. Looduslik värv ei lähe praguseks ega kooru. Eelisena on see, et värvituid pindu saab vajadusel kergelt uuendada. PAINT ECO värv on saadaval kaheksas värvitoonis. Eritellimusel saab isegi muid värvitoone.

Valgustus

Aeg, mil saunavalgustust kasutati saunas ainult ohutuse korral, on juba ammu mööda läinud. Tänavu kasutatakse valgust saunas hoopis teistel eesmärkidel. Meie poest saab valida erinavaid sauna valgustuste liike, mis vastavad Teie soovidele ja leiliruumi kujundusele. Õigesti valitud sauna valgustus loob hea meeleolu nii Teile kui ka teistele sauna külalistele.

Cariitti aksessuaarid

Kuna saun on ise enesest päris vana komme, siis sauna valgustuse tootmise valkonnas spetsialiseeruvaid ettevõtteid väga palju ei ole. Üks tuntumaid tootjaid on Cariitti, mis vastavalt toodangu kvaliteedile ja üsna suurele nõudlusele, vallutas maailma turu erinevate valgustite tootmise valdkonnas.

Saunadisaini galerii

Enne sauna ehitamist soovitame Teil tutvuda ka meie saunagaleriiga, kust Te leiate tervest maailmast kogutud saunakujunduse erinevaid lahendusi. Enda kasuks kasutame ka teiste spetsialistide poolt omandatud kogemust. Pidage meeles, et saun ei ole mingi igav koht, vaid pigem õige koht, kus võite panna hoogu oma mõtisklemisele ja fantaasiale.